Hortlak hikayesi ve verilen fetva doğru mu?

Soru Detayı

- Osmanlıda Evliya Çelebi Seyahatnamesinde ve Ebussuud Efendi fetvasında vampir diye bir yaratık olduğu internette kaynak da verilerek dolaşıyor, acaba ne kadar doğrudur?
"Olayın olduğu gün mezara gidip önce çıplak bir sopayla [uğurlu sayarak] kalbine ulaşacak şekilde yere çaksınlar, beklenendir ki [hortlak / ölü] defedilsin."
- Ebussuud Efendinin fetvası böyle! (M. Ertuğrul Düzdağ, Şeyhülislam Ebussuûd Efendi Fetvaları Işığında 16. Asır Türk Hayatı, İstanbul 1983, s. 197-198)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran’da, sünnette, bilimde böyle bir şey yok.

Yaşayan bir kimsenin, insan veya hayvanın akmış kanını içmek / yemek gibi bir âdeti varsa, o kişi tedavi edilmeli, serbest bırakılmamalıdır. Vücuttan çıkan kan necistir, yenmez, içilmez ve belli miktarı bulaşırsa namaza da mâni olur.

Soruda geçen konuya gelince:

İlgili açıklamalardan anlaşıldığına göre, orada bulunan Müslümanları ürkütmek için, gayrimüslimler tarafından bir tuzak kurulmuş; güya cesetlerden bazılarının hortladığı iddia edilerek bazı kimseler öldürülmüş, bunları da hortlağın yaptığı şayiası çıkarılmış ve toplumda ciddi bir fitne meydana getirilmiş.

Alınan bütün tedbirlere rağmen, ölüleri bile ihanetlerine alet edenlerin bu fitnelerinin önüne geçilemeyince, hortladığı iddia edilen cesede ilgili işlem yapılarak fitne önlenmiş ve Müslümanlara kurulan tuzak yok edilmiştir.

Özetle, Müslümanlara kurulan tuzak, başlarına geçirilmiş ve tuzakları imha edilmiştir.