Allah niye hep aynı şeyleri yaşatıyor?

Soru Detayı

- Nefes al, ye, iç, tuvaletini yap.. gibi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah canlı-cansız tüm yarattıklarının her hallerinde ömürleri boyunca Allah’ı takdir, tekbir, tesbih ve tahmid etmelerini murad ediyor.

Bu yarattığı güzelliklerin bu hallerini kendi nazarıyla müşahede etmek istiyor.

Ayrıca hür irade verdiği insanların da bunları görüp aynı hayranlığı yaratıcılarına duyarak, hür iradeleri ile gene Allah’ı tanıyıp kendisini yüceltmelerini istiyor.

Bunun için de insanları maddi-bedeni ve manevi hâlden hâle geçirerek ömürleri boyunca imtihan ediyor.

Bu imtihan esnasında bahsettiğiniz ve herkesin çok normalmiş gibi kanıksadığı rutin haller de var. Bunların kıymetini ve ne kadar mühim olduklarını hastalandığımız zaman idrak ediyoruz.

İşte bu kanıksadığımız zamanlarda şükür ediyor muyuz veya sıkıntıya düştüğümüz zamanlarda sabır ediyor muyuz, hatta “Bu da Allah’tandır!” deyip her hâl üzere şükür ediyor muyuz, Allah bunu görmek istiyor.

Allah, ahirette de derecelerimizi ve -Allah korusun- derekelerimizi buna göre belirleyecek.