Allah’ın insanlardan bu kadar nefret etmesinin sebebi ne?

Soru Detayı

- Hastalıklardan süründürüyor, acımasız doktorlara düşürüyor, hastanelerde sürünüyoruz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, eğer hastalığın manası güzel bir şey olmasaydı, sonsuz merhamet ve hikmet sahibi olan Allah, başta Hz. Eyyüb aleyhisselam olmak üzere en sevdiği kulları olan peygamberlerine hastalık, bela ve musibetleri vermezdi.

Nitekim; “İnsanlar içinde en ağır imtihana çekilenler peygamberlerdir. Sonra sırasıyla (rütbeleri) onları takip edenler, sonra onları takip edenlerdir.” (bk. Hâkim, el-Müstedrek, 3/343; Müsned, 1/172, 174, 180, 185, 6/369) anlamında hadisler vardır.

Bu ve benzeri hadisler, peygamberlerin ve onlarla beraber o belaları göğüsleyen arkadaşlarının ne büyük imtihandan geçtiklerini göstermektedir.

Demek ki, Allah’ın insanlardan nefret ettiğini değil söylemek, düşünmek dahi O’nu hiç tanıyamadığımızı gösterir.

Kainattaki istisnasız her şey -elbette insan dahil- Allah’ın iradesi ile yaratılmış ve varlıklarını da ancak her an O’nun sayesinde devam ettirebilmektedirler.

Allah’ın “Kün fe yekûn!” yani O bir işe “Ol!” der, “o iş de hemen olur!” emri ile varlık sahnesine çıkan ve bu şekilde de varlıklarını sürdürebilen varlıklar, bir emr-i ilahi ile yok olmaya mahkûmdur.

Allah için hâl bu kadar basitken ve Allah buna bu kadar muktedirken, varlık sahnesine çıkarttığı kullarından nefret etmesi düşünülemez.

Aksine, kendisini bilmek, bulmak, tanımak ve O’na kulluk vazifelerini yerine getirmek üzere yarattığı insanın, sonsuz nankörlükleri karşısında onu hemen yok etmemekte, ona bir ömür hak yolu bulması için fırsat vermektedir.

İnsan sürekli ebediyeti istiyor ve kimse onun gözünü, gönlünü ne maddi ne manevi doyuramıyor.

Allah istiyor ki ebediyeti fani şeylerde aramayalım, onların faniliğini bilelim ve Allah’ımızı bularak ebed alemindeki huzuru arayalım.

İşte bu yüzden hem Allah’ı bulması hem de çeşitli haller üzere imtihan edilmesi sebebi ile de insanlara varlık, sağlık, evlat, aile… verdiği gibi, yokluk, hastalık, ölüm… gibi musibetleri de vermektedir.