Ayette neden iplik eğiren kadın denilmiş, erkek de iplik eğirebilir?

Soru Detayı

- Nahl Suresi, 92. ayet:
"Bir ümmet diğer bir ümmetten (sayıca ve malca) daha gelişkindir diye, yeminlerinizi kendi aranızda bir bozuculuk unsuru yaparak, ipini kuvvetle eğirdikten sonra bozup-çözen (kadın) gibi olmayın. Şüphesiz Allah, sizi bununla imtihan etmektedir. Kıyamet günü hakkında ihtilafa düştüğünüz şeyi size muhakkak açıklayacaktır."
- Allah burada neden iplik eğirdikten sonra bozup çözen kadın gibi olmayın demiş erkek de iplik eğirebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ayette Allah Teâlâ ip eğirme işinin kimler tarafından nasıl yapılacağını anlatmayı murad etmiyor, yemin edip edip bozmanın kötülüğünü anlatıyor ve ip eğirip bozmayı da bir misal olarak zikrediyor.

Niçin kadın?

Çünkü bu işi tarih boyunca daha çok kadınlar yaparlar.