Cinler bizi çıplak mı görüyor?

Soru Detayı

- Giydiğimiz sentetik kumaşlarla cinler bizi çıplak mı görüyor?
- Ahir zamanda da her şey aslına döneceği için çıplak mı olmuş oluyoruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an, bizim cinleri göremeyeceğimiz yerlerden onların bizi gördüklerini haber verir. İlgili ayetin meali şöyledir:

“Şüphesiz şeytan ve kabilesi (cinler), sizin kendilerini görmeyeceğiniz yerlerden sizi görürler.” (Araf, 7/27)

Bunun ötesindeki söylenenlere itibar etmemek lazım, zaten bizi de fazla etkilemez.

Kadın veya erkek, İslami hükümlere uygun olarak giyinmekle sorumludur. Bir Müslüman, İslami tesettüre uygun giyindikten sonra, cinler onu çıplak olarak görse bile, o kişi bundan sorumlu olmaz. Zaten bizim ilgi alanımıza da girmez.

Kıyafet giyen, örtünen, vücudu olup kendi doğal kıyafeti olmayan tek canlı; insandır.

İnsanın imtihanı gereği örtünmesi gerekir. Zaten bu fitri bir ihtiyaçtır aynı zamanda.

İnsan var oldukça kıyamete kadar örtünme ihtiyacı da mecburiyeti de vardır, asgari sınırları da İslam’da çok nettir.