Peygamberimizin hiç uyumadığı geceler var mı?

Tarih: 31.05.2020 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Peygamberimiz (sav) Ramazan’da sabaha kadar hiç uyumaz mıydı, özellikle Kadir gecesi gibi önemli günlerde?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm), gecenin bir kısmında uyur, bir kısmında da ibadet ederdi.

Burada Müslümanlara düşen, imkan olduğu ve sağlıkları elverdiği müddetçe Hz. Peygamberin (asm) yaptığı gibi geceleri kalkıp az da olsa ibadet ve taatta bulunmaktır.

Bir hadiste inanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesi'ni ihya edenlerin geçmiş günahlarının affedileceği müjdelenmiştir. (Buhari, Fazlu leyleti’l-Kadr, 1; Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 175-176)

Ramazanın son on gününe girildiğinde Hz. Peygamber (asm), dünyevî işlerden uzaklaşıp itikafa çekilir, geceleri daha çok ibadet ve tefekkürle geçirdiği gibi ailesini de uyanık tutardı. (bk. Buhari, Fazlu leyleti’l-Kadr, 5; İtikaf, 1; Müslim, İtikâf, 1-5; Tirmizî, Savm, 73)

Bir hadiste Resûl-i Ekrem’in Kadir gecesinde, “Allah'ım! Sen affedicisin, affı seversin, beni de affet!” şeklinde dua edilmesini tavsiye ettiği belirtilir (Tirmizî, Daavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5)

Bu sebeple Müslümanlar, ramazan ayının son on gecesini ve özellikle alimlerin çoğunluğunun işaret ettiği 27. geceyi, kulluk bilinci içinde ibadet ederek ve geçmişte yaptıkları hataları bir daha tekrarlamamaya kesin karar vererek geçirmeye özen gösterirler.

İlave bilgi için tıklayınız:

Peygamber Efendimizin uyku düzeni nasıldı?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun