Hadiste suçsuz ve namuslu mümin erkekler neden yok?

Tarih: 02.01.2021 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bu hadiste, suçsuz mümin erkekler neden yok, neden kadınlara vurgu yapılmış?
- Hadis meali şöyle:
"(İnsanı) helak eden şu yedi şeyden kaçının." "Onlar nelerdir ya Resulallah", dediler. Bunun üzerine: "Allah’a şirk koşmak, sihir, Allah’ın haram kıldığı cana kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, suçsuz ve namuslu mümin kadınlara iftirada bulunmaktır."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elbette namuslu erkeklere iftira etmek de büyük günahtır.

Ancak normal sosyal hayatta en fazla iftiraya maruz kalan kadınlardır. Hükümler ekseriyete göredir. Bu iftiraların çoğu kadınlara yapıldığı için, hüküm de bunu önlemeye yönelik olmuştur.

Bununla beraber, bu tür iftiralar genellikle kadınları erkeklerden çok daha fazla rencide etmektedir. Sosyal hayatın zehirlenmesi, aile yuvalarının yıkılması, hatta bir vehim sonucu bazen kadınların öldürülmesi gibi durumlar bugün de bir realitedir. Erkek tarafına böyle bir isnadın olması durumunda zikrettiğimiz kötülükler genellikle meydana gelmeyebilir.

Bu ve benzeri sebeplerden ötürü hikmet-i ilahî ve Nebevi bu hükmün öne çıkarılmasını öngörmüştür.

İlgili hadis şöyledir:

اجْتَنِبُوا السَّبْعَ المُوبِقَاتِ ، قَالُوا : يا رَسُولَ اللَّه ومَا هُن ؟ قال : الشِّرْك بِاللَّهِ ، وَالسِّحْرُ وَقَتْلُ النَّفْسِ التي حرَّمَ اللَّهُ إلاَّ بِالحقِّ ، وَأكْلُ الرِّبَا ، وَأكْلُ مال اليتِيمِ . والتَّولِّي يوْمَ الزَّحْفِ ، وقذفُ المُحْصنَاتٍ المُؤمِنَات الغافِلاتِ

"Yedi helâk ediciden kaçının!"

Sahabiler: "Ey Allah'ın Resûlü! Bunlar nelerdir?" diye sordular.

Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:

"Allah'a ortak koşmak, sihir (büyü) yapmak, Allah'ın haram kıldığı bir nefsi haksız yere öldürmek, faiz yemek, yetim malı yemek, savaş meydanından kaçmak, namuslu ve hiçbir şeyden haberi olmayan kadınlara zina isnad etmektir.” (Buhârî, Vasâyâ 23, Tıb 38, Hudûd 44; Müslim, Îmân 145)

Fert ve toplumları helak edici nitelik taşıyan yedi büyük günah da diyebileceğimiz fiilleri sıralayan Peygamber Efendimiz (asm), aslında insanlar ve toplumlar için bir çeşit sağlık reçetesi veya tehlikeli noktalar haritası yerindedir.

Bununla beraber, insanı helak eden suç ve günahlar, sadece bu hadiste sayılan yedi fiilden ibaret değildir. Burada yedi tanesinin sayılmış olması, bu nitelikte daha başka bazı hususların bulunmasına engel teşkil etmez. Nitekim başka hadislerde daha başka bazı günahlar da "helâk edici" olarak nitelendirilmiştir.

Namuslu Müslüman kadınlara zina ettiği iftirasında bulunmak (kazif), Peygamber Efendimizin (asm) helak edici olduğunu bildirdiği ahlakî bir düşüklük ve büyük bir haramdır. Her ne kadar burada namuslu Müslüman kadınlara iftirada bulunmak zikredilmiş ise de namuslu Müslüman erkeklere yöneltilecek iftira da aynı hükümdedir.

İftira eden kimse 80 değnek cezasına çarptırılır.

Hadiste geçen "kaçının" emri, bu yedi helak edici günahtan titizlikle uzak durulmasını tavsiye eden bir ifadedir.

Özetle, burada sayılan günahlardan uzak durmak, fertleri ve toplumu bozulma ve sapıklıktan korumak demektir. Bu yönüyle de büyük önem taşımaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun