Bacaktaki kıllarımı, tüy dökücü veya jilet ile alabilir miyim?

Tarih: 11.11.2021 - 09:21 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkeklerin, bir zorunluluk bulunmadıkça bacak, kol, sırt ve göğsündeki kılları aldırmaları uygun değildir. Ancak aşırı kıl yoğunluğunun psikolojik olarak rahatsız etmesi durumunda, seyreltilmesinde bir sakınca yoktur. Bu düzeltme bir nevi tedavi olarak nitelendirilebilir.

Öte yandan temizlik esnasında vücuttaki fazla kılların çeşitli yollarla giderilmesi mümkündür. Tüy dökücü krem ve epilasyon da bu tüylerin vücuttan giderilmesinin yollarından biridir. Giderilmesi gereken kılları almak için bu uygulamalardan herhangi birini kullanmakta sakınca yoktur.

Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki bölgelerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir.

Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, -erkek olsun kadın olsun- yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması helal değildir. (Merğinani, Hidaye, 7/187, 194-195)

İlave bilgi için tıklayınız:

Erkek ve kadınlarda kesilmesi, cımbızla alınması caiz olan ve ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun