Peygamberimiz navra isimli bir krem mi kullanırdı?

Soru Detayı

- Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) karın bölgesine Hz. Hatice ve Hz. Aişe'nin Arapça "navra" isimli bir krem uyguladıklarını okudum. Türkçe kaynaklarda bulamadım, böyle bir rivayet var mı?
- Varsa kaynağı nedir, neden sürmüşler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen bitki, hamam otudur, nûre şeklinde okunur, bedenden alınması gereken kılları yok etmek için kullanılır.

İbn Mace'de geçen iki hadiste de Hz. Peygamber (asm) Efendimizin, kasıklarındaki kılları gidermek için hamam otunu kendi eliyle buralara sürdüğü ve vücudunun diğer tarafına da zevcelerinin sürdüğü rivayet edilmiştir. (İbn Mace, Edep, 39)

Suyuti, konuyla ilgili farklı rivayetlerin zayıf, mürsel yani senedi kopuk olduğunu söylemiştir. (bk. Münavi, Feyzü'l-kadir, 5/134/135)

Kamus tercümesi Okyanus’ta belirtildiğine göre Nûre, kireç ile zırnıktan mamul olup kılların giderilmesinde kullanılır.

Bedenden alınması gereken kasık ve koltuk altı kılları, tüy dökücülerle ya da tıraş edilerek alınabilir.

Önemli olan, bu kılların bedene zarar vermeyecek yöntemlerle ve zarar vermeyecek şekilde alınmasıdır.