Kasığa yakın kılları almak caiz mi?

Soru Detayı

1. Tenasül organına yakın baldırda bulunan kılları almak caiz mi?
2. Koltuk altının yakınında kolda bulunan kılları almak caiz mi?
3. Tenasül organın üstünde ve testislerde bulunan kılları kesmezsek günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, temizliği kulluk kapsamında yapılması gereken bir davranış olarak kabul etmiştir. Temizlik denilince başta beden temizliği gelir. Beden temizliği yapılırken bedende bulunan kılların temizliği de düzenli bir şekilde yapılır.

Nitekim Hz. Peygamber (asm) Efendimiz: "Fıtrat beştir: Sünnet olmak, etek tıraşı olmak, bıyığı kesmek, tırnakları kesmek, koltuk altını yolmak." buyurmuşlardır. (Buhâri, Libas, 63, 64, İstizan 51; Müslim, Taharet, 39, Tirmizi, Edeb, 14; Ebu Davud, Tereccül, 16)

Temizlik süresi, esas itibarıyla ihtiyaca odaklıdır. Kirlilik artmadan gerekli temizlik yapılmalıdır. Bu temizlik haftada veya 15 günde bir yapılabilir. Söz konusu sürenin en fazla kırk gün olabileceğini söyleyen alimler de vardır. Burada belirtilen temizlik türlerini tamamen terk etmek mekruhtur.

Kişiyi rahatsız etmesi durumunda etek altı ve koltuk altı temizliği yapılırken bunların yakınında bulunan kılların kısaltılması da uygundur.