Kadınların kendi aralarında avreti nasıldır?

Soru Detayı
Hanımların arkadaş, komşu, akraba olarak kendi hem cinslerinin yanında bebeklerini emzirdiklerini görüyorum. Hanımın hanıma karşı avreti göbek ve diz kapağı arasında olduğunu biliyorum. Fakat bu olayın dinimizde yeri nedir? Hanım bebeğini emzirirken odadan çıkmalı mı; İslami adap ve usul nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadının kadına karşı avret sayılan yerleri, erkeğin erkeğe olan avreti gibidir. Bundan dolayı müslüman kadınlar birbirlerini göbeği ile diz kapakları arasındaki mahalden başka yerlerine bakabilirler. Fakat bir gayri müslim kadın, müslüman bir kadının yalnız yüz ve ellerine bakabilir. Vücudunun başka yerlerine bakması caiz değildir.

Kadının Müslüman bir kadının yanında çocuğunu emzirmesi caizdir.

Kâfir olan kadınlar önünde Müslüman bir hanımın avret yerleri, Hanbelilere göre, mahrem olan erkeğin avret yerleri gibi olup göbek ile diz kapakları arasıdır. Cumhura göre, ev işleri yaparken görünenler dışında, kadının bütün bedeni avrettir.

Bu ihtilafın dayandığı nokta, Nur suresindeki ilgili ayette kastedilen mananın tefsirindeki farklılıktır.

“Kadınlar ziynetlerini ancak kocalarına göstersinler… yahut kendi hanımlarına." (Nur, 24/31)

Hanbeliler ile diğerleri demişlerdir ki: bu kadınlardan kastedilenler, bütün Müslüman hanımlardır. Müslüman kafir ayrımı yoktur. Dolayısıyla Müslüman olan bir hanımın ziynetini kâfir bir kadına açması, Müslüman hanıma açması caiz olan yerler ölçüsünde caizdir.

Cumhura göre bu kadınlardan kastedilenler, özellikle Müslüman hanımlardır. Yani sohbet etme, din kardeşliği gibi özellikleri olan Müslüman hanımlardır. Buna göre, Müslüman bir hanımın batıni (iç) ziynetlerinden hiçbirini kâfir bir kadına ya da kadınlara göstermesi helal değildir.(Tefsiru Ayati’l- Ahkam bi’l – Ezher, II/164)

(bk. Prof. Dr. Vehbe ZUHAYLİ, İslam Fıkhı Ans. s.466)