Bayanların denize girmesi caiz midir?

Soru Detayı
Peygamberimiz (asm)'in eşleri denize girmiş midir? Efendimizin kadınların denize girmesi ile ilgili görüşleri nedir?.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm)'in eşleri denize girmemişlerdir.

Kadınların, denizde avret (el, yüz ve ayaklar dışındaki ) yerleri açık ve erkekler arasında elbiseyle de olsa yüzmeleri caiz değilidir. Ama kadınların özel olarak kadınlara tahsis edilmiş emin bir yerde avret yerlerinin açılmamasına dikkat ederek yüzmeleri caizdir.

Kadının kadına karşı avret sayılan yerleri, erkeğin erkeğe olan avreti gibidir. Bundan dolayı Müslüman kadınlar birbirlerini göbeği ile diz kapakları arasındaki mahalden başka yerlerine bakabilirler. Fakat bir gayri müslim kadın, Müslüman bir kadının yalnız yüz ve ellerine bakabilir; vücudunun başka yerlerine bakması caiz değildir.