Kadınlar, tesettüre uygun kıyafetle (haşemayla) denize girebilirler mi?

Soru Detayı
Sitenizde, "Kadınlar erkekler arasında elbiseyle de olsa yüzmeleri caiz değilidir." ifadesine yer veriliyor. Avret mahalleri örtüldükten sonra, hanımlar haşema ile denize giremez mi? Bu hükme nasıl vardınız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Birincisi: Plajda sadece avret yeri açık olanlar kadınlar değildir; avret yeri açık erkekler de bulunmaktadır. Kadının bu erkekleri görmesi söz konusudur. Kadınların da, erkeğin diziyle göbeği arsı bölgeye bakması haramdır.

İkincisi: Kadınların giydiği haşema, her ne kadar vücudu örtse de, suyun temas etmesiyle vücut hatları belli olmasından tam tesettür sağlanamamaktadır. Dolaysıyla bu şekilde denize girmek caiz olmaz.