Kadınların ayaklarını namazda veya namaz dışında örtmeleri gerekir mi?

Soru Detayı

- Kadınların elinin ve yüzünün karşı cinse haram olmadığını, aynı zamanda ayaklarının ise topuklara kadar örtülmesi gerektiğini biliyorum. Ancak bir arkadaşım ayakta çorapsız gezilmeyeceğini, caiz olmadığını, haram olduğunu, gezmekten öte çorapsız namaz kılınanmayacağını söyledi.
- Gerçekten bayanların ayaklarının gözükmesi haram mı?
- Kadınların ten rengi çorap giydiklerinde ayaklarının görünmesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınların gerek namazda gerekse de namaz dışında ayaklarını örtmeleri farz değildir. Ancak takva açısından ayaklar da örtülebilir. Fakat örtmemek günah değildir. Hanefî mezhebinde kadının ayağı açık olarak namaz kılması câiz görülmüştür. Bu görüş “Onlar (kadınlar), kendiliğinden görünenler hariç, ziynetlerini göstermesinler” (en-Nûr 24/31) âyetindeki “kendiliğinden görünenler hariç” ifadesinin bir yorumudur.

Tesettürde giysinin ten rengini belli etmemesi gerekir. Ancak kadınların örtmeleri gereken yerleri; el ve yüz hariç diğer uzuvlardır. Sahih olan görüşe göre ayaklar da avret değildir. Buna göre, ayakların açık olması veya rengini belli eden bir çorap giyilmesi haram olmaz.