Gayri müslim kadınların yanında abdest alırken, tesettür yönünden sıkıntı oluyorsa teyemmüm alabilir miyiz?..

Tarih: 20.11.2006 - 21:17 | Güncelleme:

Soru Detayı
Ben İspanya'dayım, bazen dışarda abdest almak zorunda kalıyorum, ama bu sefer de tuvaletlerde başka bayanlar oluyor ve bir çoğu Müslüman değiller. Bildiğim kadarıyla, Müslüman olmayan kadınlar da erkek hükmündeler tesettür açısından. Bu durumda ben lavaboda abdest alayım mı, yoksa teyemmüm mü yapmam daha doğru?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kafir olan kadınlar önünde Müslüman bir hanımın avret yerleri, Hanbelilere göre, mahrem olan erkeğin avret yerleri gibi olup, göbek ile diz kapakları arasıdır. Bu mezhebe göre bir kadın gayri müslim kadınların yanında kolarını ve başını açabilir.

Alimlerin çoğunluğa göre ise, ev işleri yaparken görünenler dışında, kadının bütün bedeni avrettir.

Bu ihtilafın dayandığı nokta, Nur suresindeki ilgili ayette kastedilen mananın tefsirindeki farklılıktır.

“... Kadınlar ziynetlerini ancak kocalarına göstersinler… yahut kendi hanımlarına..." (Nur, 24/31)

Hanbeliler ile diğerleri demişlerdir ki: Bu kadınlardan kastedilenler, bütün hanımlardır. Müslüman kafir ayrımı yoktur. Dolayısıyla Müslüman olan bir hanımın ziynetini kafir bir kadına açması, Müslüman hanıma açması caiz olan yerler ölçüsünde caizdir.

Cumhura güre bu kadınlardan kastedilenler, özellikle Müslüman hanımlardır. Yani sohbet etme, din kardeşliği gibi özellikleri olan Müslüman hanımlardır. Buna göre, Müslüman bir hanımın batıni ziynetlerinden hiç birini kafir bir kadına ya da kadınlara göstermesi helal değildir.(Tefsiru Ayati’l- Ahkam bi’l – Ezher, II/164; Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı)

Kadının kadına karşı avret sayılan yerleri, erkeğin erkeğe olan avreti gibidir. Bundan dolayı Müslüman kadınlar birbirlerinin göbeği ile diz kapakları arasındaki mahalden başka yerlerine bakabilirler. Fakat bir gayri müslim kadın, Müslüman bir kadının yalnız yüz ve ellerine bakabilir. Vücudunun başka yerlerine bakması uygun olmaz.

Gayri müslim kadınların yanında abdest almak zorunda kaldığınız zaman Hanbeli alimlerin görüşüne göre amel edip abdest alabilirsiniz. Çünkü bir zorluk vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun