Haram ortamda üniversite okumak caiz midir?

Soru Detayı

- Üniversiteyi bırakmalı mıyım?
- Ben geçen yıl üniversitede haramlardan sakınmaya çalıştım, ama yine de yenik düştüğüm zamanlar oldu; bu sene gidersem yine aynısı olabilir, bırakmalı mıyım?
- Bayanların erkeklere şehvetle bakması haram, şehvet kavramı istek manasında, yani sadece beğenerek bakmak da şehvet oluyor mu?
- Üniversitede bundan tamamen kaçınmam neredeyse imkansız, bu durumda benim üniversiteyi bırakmam vacip mi oluyor?
- Bunu kaynak göstererek açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınların da kendilerine uygun veya toplum için zaruri olan alanlarda yüksek öğrenim görmeleri gerekiyor.

Evinden dışarıya çıkan her müminin bugün ve bu ülkedeki şartlarda, harama bakma ve etkilenme tehlikesi vardır, ama yine de dışarı çıkılıyor ve çıkılacaktır.

Okullarda da mümin, elinden geldiğince gözünü ve gönlünü haramdan korumaya çalışacak, istemeden kaymalar olunca da tövbe edecektir...