İslam dinine aykırı filmi izlemek, oyunu oynamak haram mı?

Soru Detayı

- Ben İngilizcemi geliştirmek ve eğlenmek için yabancı dizi izliyorum. Ama dizilerde alkol kullanılıyor kumar oynanıyor sevgili olunuyor vb. şeyler oluyor. Türk dizilerinde de var benzer şeyler. İzlemeyi bırakmalı mıyım?
- Bu arada ben oyun oynamayı seven biriyim bazı oyunlarda yapman zorunlu olmasa da istersen kumar oynayabiliyorsun ya da kötü adamı oynadığımız oyunlar var bana en ince ayrıntısına kadar anlatır mısınız nasıl davranmalıyım acaba?
- Yani hangi durumlar haram hangileri caiz beni bilgilendirirseniz Allah razı olsun.
- Örneğin bir film izliyoruz ama içinde küfür ediliyor izlemek günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dil öğrenmek, ötekilere ait kültür, hayat tarzı ve cereyanlar hakkında bilgi sahibi olmak gibi meşru maksatlarla yabancı filmler ve diziler, bu maksadı aşmayan çerçeve içinde izlenebilir. Gayri müslimler kendilerince mübah olan şeyleri yaparlar. Seyredenin ahlakına olumsuz etki yapan filmler veya sahneler izlenemez.

Bir tebliğ ve eğitim aracı olarak sinema kullanılacaksa, filmlerde kötüyü temsil etmek de zarurete girer, ancak kadınla öpüşmek, cinsel temas, aşırı açıklık, imrendirecek şekilde içki kullanmak gibi davranışlardan sakınmak, senaryolarda ve oyunda bunlara yer vermemek gerekir.