Futbol oyunu oynayıp ödül kazanmak sakıncalı mı?

Soru Detayı

- Bir futbol tahmin oyunu var, kullanıcılar futbolcu seçiyor ve futbolcu gerçek hayatta yaptığı asist ve attığı gole göre vb değişkenlere göre puan alıyor ve kullanıcıların toplam puanına göre birinciye ödül veriyorlar, oynamak için hiçbir ücret vermiyoruz indirip oynuyoruz.
- Ancak bu uygulama bir petrol ofisine ait ve petrol ofisinden yakıt alanlar bir takım avantaj elde ediyor, oynamak için yakıt alınmak da zorunda değil.
- Bir de oyunda futbol kahini adı altında bir kısım var, burada da gerçek hayattaki hangi takım daha çok puan alır diye tahmin yapıyoruz.
- Bu oyunu oynayıp ödül kazanmakta sakınca var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Genel olarak oyunların caiz olabilmesi için şu şartlara riayet edilmesi gerekmektedir:

a. İbadetlerin ihmaline yol açmaması,

b. En küçük bir bedel karşılığı bile olsa kumara dönüşmemesi,

c. Oyun sırasında dilin kötü ve boş sözlerden korunması,

d. Vaktin tamamının veya çoğunun oyuna ayrılıp sorumlulukların ihmal edilmemesi,

e. Bakmakla yükümlü olunan insanların ihmal edilmemesi,

f. Şiddet, müstehcenlik, kumar gibi haramları içermemesi veya bunlara özendirmemesi / yönlendirmemesi.

Bu kurallara uymakla beraber, yarışmaya katılmak için para ödenmiyorsa veya katılanların kaybettiklerinde herhangi bir para ödeme durumu yoksa, yarışma sonunda kazananlara verilen ödüller caiz olur.

Ancak, oynanan oyun bir nevi kumar olan bahis oyunlarını öğretiyor, bu oyunlara özendiriyor yahut yönlendiriyorsa, bu tür oyunları oynamamak ihtiyata daha uygundur.