Şans oyunu caiz mi, çıkanı almak helal mi?

Soru Detayı

- Bir bilgisayar oyununda, sandık açıyorum ve o açtığım sandıktan belirli ödüllerden birini kazanıyorum, bunu yapmak için herhangi bir para vermiyorum ve kimsenin de hakkına girmiyorum, o sandıktan çıkan ödülleri de satmıyor ve paraya dönüştürmüyorum.
- Her halükarda bir ödül kazanıyorum. İyi bir ödül çıkıp çıkmaması konusu bir şans oyunu olduğu için, tereddüt ettim ve sorma gereği duydum, bunda bir sakınca var mıdır, caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, haram içermeyen oyun ve eğlence çeşitlerini helal kılmıştır.

Eğlenmede temel ilke, dinin koyduğu emir ve yasaklara doğrudan ya da dolaylı şekilde aykırı olmamaktır.

İçerisinde kumar ve benzeri yasak hususlar bulunmayan oyunlar “eşyada asıl olan mubah oluştur” ilkesi gereğince, genel olarak mubah kabul edilir.

Ayrıca dinimizde eğlenmenin, ibadetleri ve asli görevleri terk ve ihmale yol açacak şekilde birinci plana alınmaması öngörülmekte ve tercih edilecek oyunun yararlı olması tavsiye edilmektedir.

Soru metninde bahsedilen oyun, eğer yukarıda verdiğimiz şartları taşıyor ise, herhangi bir fiziki para yatırma ve kazanıp parayı alma gibi durumlar olmadığından dolayı, oynanmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Bir diğer nokta, oyunun vakit israfına da dönüşmemesine özen gösterilmelidir.