Clash of Clans oynamak caiz midir?

Soru Detayı

- Clash of Clans adında meşhur bir strateji oyunu var. Ben de uzun zamandır oynuyorum, ancak geçen bu oyun hakkında İslam karşıtlığı yaptığına dair birkaç iddia duydum.
- Oyunda asker olarak kullandığımız barbar diye bir birlik var ve bu birliğin tipinin İslam düşmanı bir adama çok benzediğini söylüyorlar.
- Oyundaki bir bina olan belediye binasının 9. seviyesinin Kabe'ye benzediğini söylüyorlar.
- Askerlerimizin bulunduğu ordu kampı adlı binanın zemininde Arapça "Muhammed" yazdığı söyleniyor.
- Oyundaki zemin olan çimenlerin deseninde şeytan figürü olduğunu ve bunu bilinçaltı üzerinde kötü etkileri olduğunu ve bakınca uğursuzluk getirdiğini söyleyenler var.
- Ben bu yerlere baktım ve bu yazı veya figürlerin hiçbirini göremedim. Ayrıca 9. seviye belediye binası ile Kabe arasında da özellikle yapılmış gibi duran bir benzerlik de bulamadım. Ancak firmanın sonradan bu yazıları daha gizli yaptığına dair iddialar da var.
- Bir kişi oyunun forum sitesinde bu konuyu dile getirmiş ama fazla ciddiye alınmamış hatta bazıları dalga bile geçmiş.
- Benim sorum; dinimizde bu kadar ayrıntıya girmek var mıdır, bu iddialar fazla mı abartılı ve bu iddialara rağmen bu oyunu oynamak küfre neden olur mu veya haram mıdır?
- Günah olur mu? Ayrıntılı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fıtrat dini olan ve koyduğu tüm hükümlerde insanın tabiatına uygun esaslar getiren İslam, onun (insanın) maddi ve manevi ihtiyaçlarını, meşru eğlenme arzusunu dikkate almış ve bununla ilgili ilkeler koymuştur.

Eğlenmede temel ilke, dinin koyduğu emir ve yasaklara doğrudan ya da dolaylı şekilde aykırı olmamaktır.

İçerisinde şirk, kumar, şiddet ve benzeri yasak hususlar bulunmayan oyunlar “Eşyada asıl olan mubahlıktır.” ilkesi gereğince genel olarak caiz kabul edilir.

Dinimizde eğlenmenin ibadetleri ve asli görevleri terk ve ihmale yol açacak şekilde birinci plana alınmaması öngörülmekte ve tercih edilecek oyunun yararlı olması tavsiye edilmektedir.

Diğer taraftan içeriğinde İslam düşmanlığı, şirk, şiddet, kumar, müstehcenlik vb. dinimizin yasakladığı unsurlar bulunan veya bunlara özendiren / alıştıran oyunların oynanması ise caiz değildir.

Soruda belirtilen oyunun bu çerçevede değerlendirilmesi ve buna göre hareket edilmesi uygun olur.

Gerçekliği olmayan birtakım iddialar, bir şeyin mahiyetini belirlemede esas kabul edilemez.