Pubg Mobile hesabı satmak helal mi?

Soru Detayı

- Pubg Mobile hesabımı sattım. Önceden para yatırmıştım. 620 TL gibi para kazandım.
- Bu kazanç helal mi? Helal değilse ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eğlenmede temel ilke, dinin koyduğu emir ve yasaklara doğrudan ya da dolaylı bir şekilde aykırı olmamaktır. Dinimizde eğlenmenin ibadetleri ve asli görevleri terk ve ihmale yol açmaması ve tercih edilecek oyunların yararlı olması tavsiye edilmektedir.

İçerisinde kumar, müstehcenlik ve benzeri dinen yasak hususlar bulunmayan oyunlar, “Eşyada asıl olan mübahlıktır.” ilkesi gereğince genel olarak caiz kabul edilir. Mübah kapsamındaki bu oyunlarda ayrıca şu hususlara dikkat edilmelidir:

a. Beş vakit namaz başta olmak üzere dini vazifeler ihmal edilmemeli.

b. Oyun, kumara ya da herhangi bir haramın işlenmesine vesile kılınmamalı.

c. Oyun sırasında kötü sözlerden uzak durulmalı.

d. Normal dinlenme ve eğlenme ölçüleri aşılarak zaman israfına sebebiyet verilmemeli.

e. Bakmakla yükümlü olunan kimselerin maişeti aksatılmamalı.

Buna göre gerek internet gerek fiziki ortamdaki oyunlarda yukarıda belirtilen ilkelere uygun hareket edilmelidir.

Bu ilkelere riayet edilmesi kaydıyla bir oyunun üretilmesi, oynanması, oyunun veya oyundaki bir unsurun alınıp satılması, bu hususta yasaklayıcı dinî bir esas olmadığından mübahtır.