Sanal oyun eşyası satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben bir oyun oynuyorum, bu oyunun içinde gerçek parayla satın alınan oyun parası var. Bu oyun parasını gerçek parayla satmak illegal sayılıyor. Ben bu oyun parasını oyun içinde kendim, haram olmayan yoldan kazanıp illegal olarak başka bir oyuncuya satsam günah olur mu?
- İllegal olacağı için hoş olmayacağını biliyorum ancak ben net günah mı değil mi onu öğrenmek istiyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce internette oyunun hükmünü sormanız lazım.

Faydası olmayan, sağlığa aykırı, ömür demek olan vakti boşa harcayan, çoğu insanda bağımlılık yapan internet oyunlarını oynamak, bunun ticaretini yapmak -açıkladığım zararlarından dolayı- caiz değildir.

Eğitim ve öğretimde kullanılan masum oyunlar elbette haram değildir.

Para, yine para ile alınıp satılıyorsa bunun, bir şekilde farklı paralar arasında ve piyasa raicine göre ve peşin olması şarttır.