Yazar veya senarist filmin günahına ortak oluyor mu?

Soru Detayı

- Bazen bazı kitapların filmi yapılıyor. Bu kitapta haram ilişki yaşayan -zina değil, ama "sevgili"-, evli olmayan kız-erkekler olsa ve filmde oyuncular bunu yaptığında yazar günaha ortak olmuş oluyor mu?
- Affınıza sığınarak soruyorum, mesela evli olmadıkları halde filmde oyuncuların öpüşme sahnesi var ve oyuncuya filmde oynaması için teklifte bulunurken bu replikler bildiriliyor, ama filmin çekimine onay veren yazar, yapımcılar günaha ortak oluyor mu?
- Ya da izleyici bu sahneyi izlediğinde yazar ortak oluyor mu günaha?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yazar, hikaye, roman ve senaryosunda haram olan fiil ve ilişkilerin yapıldığını yazmamalı, yani filme çekildiğinde haram ilişkinin gösterim haline gelmesine sebep olmamalıdır. Yazar gerekli tedbiri aldığı halde, filmi yapanlar kırmızı çizgiyi aşarlarsa günahkâr olurlar, yazar da müdahale ederek yayını durdurmalıdır.

Metinde ve filmde salih Müslümanlar olarak temsil edilen şahıslar dışında fasıklar ve kâfirler de olabilir. Onların Müslümana göre haram olan fiilleri işlediklerini yazmak ve göstermek haram olmaz; çünkü bunlar, Müslümanların örnek alacakları değil, nefret edecekleri, ibret alacakları sahneler olarak yazılır ve çekilir.