Muhammed Ali gibi dövüşçülere nasıl bakmalıyız?

Soru Detayı

- Boks ya da dövüş sporunu yapan Müslüman sporcular var Muhammed Ali, Mike Tyson ya da Habib Nurmangedov bunların bunu yapması haram mı yoksa mekruh mu yüze vurmak haram ama bu bir spor olursa haram demek doğru olur mu?
- Müsabakaya çıkmak haram mı?
- Kişinin niyeti iyi olursa değişkenlik gösterir mi?
- Mesela insanlar onlara bakarak dövüş taktiği öğreniyor onları izlemenin durumu nedir?
- Ya da Muhammed Ali en iyisi olmalıyım diyor ben peygamber ismi taşıyorum diyor bu cihada girer mi yoksa haram ya da mekruh mu?
- Bu adamların kazandığı para haram mı oluyor?
- Belki bu adamlar sayesinde Müslüman olan insanlar var. Bu Müslüman sporculara nasıl bakmalıyız?
- Bir de bu sporcular kendi aralarında yüze vurması haram olarak algılayabilir miyiz? UCF’de bir sürü Müslüman dövüşçü var.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İki Müslümanın boks yapacağız diye birbirini dövmeleri, hele (özellikle) de yüze göze vurmaları caiz değildir.

Gerektiğinde kendini savunmak için dövüş öğretilecekse bu, vurmadan (dokunarak) da yapılabilir.

Müslüman ile İslam ülkesi vatandaşı olmayan gayri müslim arasında (müsabakayı kazanma ihtimali galip ise), Müslümanlara cesaret kazandırmak için vurmayı / dövmeyi de içeren karşılaşmalar, müsabakalar yapılabilir.