MMA kafes dövüşünden kazanılan para haram mı?

Soru Detayı

1. MMA (kafes dövüşün)den kazanılan para haram mı?
2. Erkek şarkıcının verdiği bir konserden, konsere tesettürsüz kadınlar da geliyor karışık oluyor, böyle bir ortam olduğu için erkek şarkıcının kazandığı para caiz midir?
- Tesettürsüz kadınların gelmesinden erkek sanatçı mesul müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

MMA kafes dövüşüyle ilgili özet bilgi şöyledir:

"Mixed Martial Arts (MMA) Türkçe karşılığıyla 'Karışık Dövüş Sanatları' diğer mücadele savunma, mücadele ve atak gibi farklı teknikleri içeren bir savunma sporudur. Kafes dövüşü, tarafların karşılaşmalarda üstünlük sağlamak için her türlü dövüş sanatı tekniğinden faydalanabilmesi nedeniyle en zor spor dallarından biridir. En çok tanınan karma savaş sanatları organizasyonları; Ultimate Fighting Championship ve Pride Fighting Championship'tir."

Bu açıklamada MMA’ya spor dense de bu bir dövüştür. Galip gelmek için her türlü eza ve cefa serbesttir. Böyle bir dövüş, insanın yüzüne vurmayı yasaklayan İslam’ın caiz göreceği bir “spor” değildir.

Cevap 2:

Şarkıcı, kadınların başlarını açmıyor, o şarkı söylüyor. Musikisini helal olan çerçevede icra ederse, dinleyenlerin açık veya kapalı olması onu sorumlu kılmaz.