Dövüş sporlarından karate, boks, tekvando gibi, kazanılan para haram mıdır?

Soru Detayı

 - Milli takımdaki sporculara devlet para veriyor ve ya sporcu bireysel olarak katıldığı yarışmalardan para kazanıyor, bu para haram olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dövüş sporlarını gerektiğinde korumak ve korunmak için öğrenmek caiz, hatta bazı kimseler için gerekli olur.

Ancak insanlara eziyet veren, özellikle yüze ve hayati organlara vurma şeklinde icra edilen sporları, masum insanlara uygulamak caiz değildir. Bunu yaparak kazanılan para da helal olmaz.