Futboldan kazanılan para helal mi?

Soru Detayı

- İddia spor toto gibi kumar oyunları futbola göre oynandığı için, futbolun bu kumar oyunlarının oynanmasına vesile olması futboldan kazanılan parayı etkiler mi, bu durumda futboldan alınan para helal mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Futbol gençlerin bu çeşit sporu sevip yapmalarına, mevcut şartlarda bunu yapmasalar zararlı ve günah fiillere bulaşmaları muhtemel olduğu için, bunları da engellemeye vesile oluyor.

Bir kulüp meşru olan bir oyun için oyuncu kiralıyor (transfer ediyor), bunun da ücretini ödüyor.

Bu oyunları üçüncü şahısların kumara alet etmeleri, oyunu meşru olmaktan çıkarmaz; çünkü bu oyunlar yalnızca onlar için oynanmıyor, ilgilenenlerin çoğu da kumar oynamıyor, karşılaşmaları seyrediyorlar.