Sporda eğilmek şirk mi, vurmak kul hakkı mı?

Soru Detayı

- Taekwondo’da rakibe maç ve antrenman sırasında vurmak kul hakkı olur mu?
1. Bugün taekwondo kursuna gittim, maça başlamadan önce iki rakip birbirine karşı eğiliyor. Kickbox ve diğer dövüş sporlarının çoğunda böyle yapılıyor. Bunu yapmak şirk veya küfür olur mu?
2. Maç yaparken de taekwondo’da rakibin göğüs orta vücut kısmına tekme vuruyoruz. Ve göğüs kısmını karın kısmını kapatan kalın bir korumalık giyiyoruz. Kafaya veya boyun omuz bölgesine vurmuyoruz. Bacak kısımlarına da biraz vuruyoruz. Hep omuz başlangıcı ve bel başlangıcı arasında kalan bölgeye vuruş yapıyoruz. Bu kul hakkı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Bu merasimin küfür ve şirk ile alakası yoktur.

2. Bütün sporlarda karşı tarafa zarar vermeyecek ölçüde vurma, çökme, yıkma, zorlama… vardır. Bu ölçüyü aşmıyorsa günah olmaz, kul hakkına girmez. Bizim caiz görmediğimiz boks ve kickbox gibi sporlardır, çünkü bu tür sporlarda iz bırakacak ölçüde yüze ve göze vurulmaktadır.