Kulak çekmek şirk midir?

Soru Detayı

- Kötü bir şey duyunca, kulağı çekip duvara veya tahtaya vurmak şirk midir?
- Örneğin birisi diyor ki filanca adamın başına bir iş gelmiş, biz de kulağımızı çekip tahtaya vuruyoruz, bu bir gizli sirk midir günah mıdır?
- Bunun pagan kültüründen geldiği ve bunu yapmanın şirk olduğunu söyleyenler var.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aslı pagan kültüründen gelmiş olsa bile, halk âdet edinmiş ve aslı ile itikadi alakası kopmuş bu gibi fiiller şirk değildir.

Bid’at ve hurafe olduğundan, nasihat ile terk edilmesinin sağlanması gerekir.