Ateist olan biri, neden çocukken vefat edip cennete gitmedi?

Soru Detayı

- Bir çocuk düşünün, başka birisinin vesilesiyle vefat ediyor, örneğin bir adam gelip öldürüyor çocuğu ve o şekilde vefat ediyor, ama çocuk yaşasaydı ilerde cehenneme gitme ihtimali var, ama bu şekilde direkt cennete giriyor.
- Peki bu ateistler için bir adaletsizlik değil midir? Onlar da cehennemde yanmaktansa çocukken vefat edip cennete gitmeyi isterlerdi diye düşünüyorum?
- Bu konuyu bir açıklar mısınız lütfen?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yükümlü ve sorumlu olma çağına gelmeden ölen çocuklar ile cennete girmeyi hak etmiş iken ölen büyükler fiilen (gerçekleşen hayat, davranış ve durum olarak) cennete girmeyi hak ettikleri için, Allah’ın âdeti ve lütfu ile cennete giriyorlar.

Bunlar daha sonra da yaşamadıkları için “Yaşasaydılar belki cehennemlik olacaklardı.” ifadesi gerçekçi ve adil değildir; bir insanı, fiiline değil de kabiliyetine (yapma ve yapmama gücü ve imkanına) göre cezalandırmak da ödüllendirmek de makul, adil ve meşru değildir.

Her insanın iyi, doğru ve meşru olanı da bunların tersini de yapma kabiliyetleri vardır; ceza ve mükâfat bu kabiliyete göre değil, fiilen gerçekleşene göre olur, böyle olması adildir, makuldür, meşrudur.

Müslümanların çocuklarının büyüdüklerinde Müslüman olma ihtimali galip olduğu için, onlara fiilen Müslüman olmuş gibi muamele edilir. Müslüman olmayanların çocukları ise muhtemelen kâfir olacakları galip ihtimal olsa bile, fiilen kâfir olmadıkları için cehennemlik olmazlar.

bk. Bacuri, Tuhfetü’l-mürid şerhu cevhereti’t-tevhid, s. 29.