Tecavüz eden cennete gidiyorsa, deistliği, agnostliği seçen neden cehenneme gitsin?

Soru Detayı

- İmanı olan herkes bir gün cennete gider diye duydum.
- Soru: Bir insan tecavüz etmiş olsa bile bir gün Cennete gider mi?
- Benim kafama yatmıyor diye deistliği, agnostliği vs. seçtim diye niye ebediyen Cehennemde yanıyorum da bir tecavüzcü Cennete girebiliyor diyen birisine nasıl cevap verebiliriz?
- Hayatım boyunca kötülük yapmamaya gayret ettim diyor bir adam, buna rağmen Tanrının varlığından emin değilim ama varsa bile beni neden ebedi Cehennemde yakıyor diyen birisine ne cevap verebiliriz?
- Allah'ın sonsuz isim ve sıfatlarını inkar ettiğin için yanacaksın dedim adam diyor o isim ve sıfatların varlığını bile bilmiyordum, benim inkarım o isim ve sıfatlara zarar vermiyor ki, ama tecavüz başka birisine zarar veriyor diyor, buna rağmen neden o sonsuza dek yanmıyor da ben yanıyorum?
- Bu konuyu benim için de bir açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tecavüzcü veya başka günahları işlemiş olan insanlar mümin iseler, İslam’a inanıyorlarsa zaaflarına yenilmiş olurlar, ama sonra tövbe ederler. Tövbe etmedikleri takdirde de “İnanıyorum, ama iradem inancıma göre davranmaya yetmiyor.” demiş olurlar.

Bunlar günahlarından dolayı ceza görürler, imanlarından dolayı da bunun karşılığı olan “cezanın sona ermesi ve cennete girme” imkanına kavuşurlar.

Allah’a iman etmemek en büyük günahtır; bu günahın karşılığı cennetten mahrum olmaktır; çünkü Allah Teâlâ cenneti kendine iman edenlere açmıştır.

Allah’a iman etmeyen ama her dinin ve aklın iyi dediği şeyleri yapanlar ise, cehennemden çıkmazlar ama o iyi amellerinin karşılığını da orada görürler; Allah Teâlâ buyuruyor:

 “Zerre miktarı iyilik yapan bunun karşılığını, zerrece kötülük yapan da bunun karşılığını görecektir.” (Zilzal, 99/7-8)

İslam alimlerinden bir kısmına göre “cehennem ebedidir, ancak azabı ebedî değildir, bir zaman gelecek orada azap sona erecektir.”