Hz. İsa ile ilgili kötü şeyler kaynaklarda neden yok?

Soru Detayı

- Böyle bir iddiada bulunan birisine nasıl cevap verebiliriz?
İddia:
- Neden Hz. İsa ile ilgili dedikodular yalan yanlış bilgiler kötü şeyler yok kaynaklarda?
- Ama Hz. Muhammed ile ilgili örneğin katliam yapma yalanları ve bir sürü şey var. Bu tür şeyler neden Hz. İsa ile ilgili yok peki?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet ile de teyid edilen genel bir prensibi hatırlayalım:

"Ey iman edenler!

Eğer yoldan çıkmış, dinin emirlerine uymayan bir fasık size bir haber getirirse; hemen o haberin doğruluğunu araştırın!

Ta ki cehaletle bir topluluğa sataşırsınız, onları suçlarsınız da sonra yaptığınıza nadim, pişman olmayasınız." (Hucurat, 49/6)

Hele ki günümüzde sosyal medyanın fütursuz yalanları, iftiraları karşısında bu ayete belki her zamandan daha çok ihtiyacımız var.

Hz. İsa olsun, diğer peygamberler olsun veya Hz. Muhammed (asm) olsun hiç fark etmez; onlar Allah’ın seçilmiş kullarıdır ve her hareketleri Allah’ın kontrolündedir.

İnsan olmaları hasebiyle de zelleleri, istem dışı ufak tefek hataları olmuştur. Bu hatalar da ilahi hikmet tarafından anında vahiyler ile düzeltilmiş ve bu ilahi düzeltmeler ile de insanlara mesaj verilmesi amaçlanmıştır.

Kur'an’da dahi birkaç yerde Peygamberimiz (asm)’a ihtarlar vardır. Bu ihtarların Kur'an’a girmiş olması da insanlara ders olması içindir.

Dolayısıyla özellikle günümüzde peygamberler, sahabeler, alimler, evliyalar hatta avam müminler için dahi olsa, menfi bir yorum duyduğumuzda, konuyu bilmiyorsak sahih kaynaklara başvurup bunun doğrusunu araştırmalıyız.

Doğruya ulaşmak için Ehl-i sünnet alimlerinin eserleri ortada ve sitemiz gibi müracaat edebileceğiniz Allah ve peygamber yolunda olmaya gayret eden yerler var.

Öte taraftan müfteriler Hz. Muhammed Efendimize (asm) yalan, yanlış veya kasten çarpıtılmış bilgiler isnad ediyorlar, çünkü onlar Hz. Muhammed’in (asm) peygamberliğini ve Kur'an’ı tanımıyorlar.

Oysa bir Müslüman bilir ki;

- İncil’in aslı da Allah’ın kitabıdır, Kur'an da.

- Hz. İsa da Allah’ın peygamberidir, Hz. Muhammed de üstelik hepsi de Müslümandır.

- Allah katındaki tek geçerli din İslam’dır, kıyamete kadar da geçerli olacak tek şeriat Kur'an’da vazedilen, Hz. Muhammed (asm) tarafından tebliğ edilen ve açıklanan son İslam şeriatıdır.

Dolayısıyla bir Müslümanın ne Hz. İsa’ya ne de herhangi başka peygambere tek bir olumsuz söz söylemesi düşünülemez dahi.

Son olarak, müfteriler aslında en büyük iftirayı Hz. Muhammed’e (asm) değil bizzat kendisine “Allah’ın oğlu!” diyerek hem Allah Teala'ya hem de Onun kulu v elçisi olan Hz. İsa’ya isnad ediyorlar; bundan daha büyük iftira mı olur.

Bu tür insanların zalimliğini açıklayan ayetlerden ikisinin şöyledir:

"Yalan yere Allah'a iftira edenden daha zalim kim olabilir?.." (En'âm, 6/21, 93, 144)

“Uydurduğu yalanı Allah'a isnad edenden veya kendisine gelen hakikati yalan sayandan daha zalim kim olabilir? Kâfirler için cehennemde yer mi yok!” (Ankebut, 29/68)

Keşke hakkı ve hakikati bilebilseler ve hak yolunu bulabilseler...