Melekler, cinlere cin kılığında mı geldi, insanlara meleklerden bir ordu neden gönderilmiyor?

Soru Detayı

- ​Allah meleklerden bir ordu göndermiş cinlerin üzerine bildiğim kadarıyla:
- İlk sorum: Melekler cin kılığında mı olmuşlar?
- Diğer sorum: Şu an dünyada da bin bir türlü savaşlar oluyor, Allah insanların da üzerine meleklerden bir ordu göndermemesinin hikmeti ne olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Cinlerle savaşmak üzere gönderilen meleklerin cin kılığında gönderildiğine dair bir bilgiye rastlayamadık. Her iki taraf da ruhani olduklarına göre, kılık değiştirmeye gerek olmadığını düşünüyoruz.

- Bedir’de meleklerin gönderilmesi, düşman ordusunu yenmek için değildir. Hz. Peygamber (asm)’e bir mucize ikramı ve bir teselli ihsanı, müminler için de bir iman takviyesi hikmetiyle gönderilmiştir.

“Rabbinizden yardım dilediğiniz zamanı hatırlayın. Hemen size, ‘Meleklerden peşi peşine gelen binlik kuvvetlerle ben size yardım edeceğim.’ diye cevap verdi. Bunu yalnızca müjde olsun ve kalpleriniz bununla yatışsın diye yaptı. Zaten yardım ancak Allah tarafındandır. Allah, kuşkusuz izzet ve hikmet sahibidir.” (Enfal, 8/9-10)

mealindeki ayetlerde, meleklerin bu gönderiliş hikmetine işaret edilmiştir.

- Eğer meleklerin gönderilmesinden maksat, müminlere teselli ve imanlarını takviye etmek ise, bunun tahakkuku için gereken şartlar yoktur. Örneğin, şu anda bir peygamber olmadığı için, onun hatırına böyle bir ordu gönderilip de müminlere teselli verilmiş olsun.

- Eğer maksat düşmanları, haksızları, zalimleri mağlup etmek ise, ayetlerde geçtiği üzere buna gerek yoktur. Zira müminlere  yardım etmek ve onları galip getirmek ancak Allah’ın işidir. Kaldı ki, bugün savaşların çoğu müminlerin kendi aralarında cereyan etmektedir. Bir taraf yardımı hak etmemiş olacak ki kendilerine yardım gelmiyor!..