Biz insanlar yaratılmadan önce neredeydik?

Soru Detayı

- Bu soru beni neden bu kadar korkutuyor ürpertiyor?
- Bana kendimi çok önemsiz hissettiriyor.
- Yaratılmadan önce neredeydim ne yapıyordum, yoktum ve bir anda ortaya çıktım, kim olduğumu bile bilmiyorum bu durumda. Bilmiyorum, çok ama çok garip geliyor bu bana..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İnsan yaratılmadan önce yok demektir. Yok olan bir şeye siz yer arıyorsunuz. Yokluğa yer olur mu?

- İnsanın bedeni gibi ruhu da yaratılmıştır. “Allah sizi yerden bir bitki bitirir gibi bitirdi.” (Nuh, 71/17) mealindeki ayette insanın cismani tarafının madenler, bitkiler, hayvanlar / canlılar âlemine, oradan da insanlar alemine yetiştirip geliştirmiş olduğuna işaret edilmiştir.

“Allah vardı, onunla birlikte hiçbir şey yoktu.” (Buhari, Bed’u’l-halk, 1) manasındaki hadis-i şerifte de bu gerçeğin altı çizilmiştir.

- Şunu da unutmayalım ki, her şey gibi, insan da harici vücudu giyip dünyaya gelmeden önce, Allah’ın ezeli ilminde “âyan-ı sabite” olarak ifade edilen bir “vücud-u ilmiye” sahip idi.

Bediüzzaman Hazretlerinin şu ifadeleri de bize ışık tutmaktadır:

“... şecere-i kâinatın bütün dal ve budaklarıyla her birinin bir mazisi ve müstakbeli var; geçmiş ve gelecek tavırlarından ve vaziyetlerinden müteşekkil bir silsilesi bulunur. Her nevi ve her cüz'ünün ilm-i İlâhiyede muhtelif tavırlarla müteaddit vücutları bir silsile-i vücud-u ilmî teşkil eder. Ve vücud-u haricî gibi, o vücud-u ilmî dahi, hayat-ı umumiyenin mânevî bir cilvesine mazhardır ki, mukadderât-ı hayatiye, o mânidar ve canlı elvâh-ı kaderiyeden alınır."

"... nasıl ki âlem-i şehadet ve mevcut hazır eşya, intizamlarıyla ve neticeleriyle hayattarlıkları görünüyor; öyle de âlem-i gaybdan sayılan geçmiş ve gelecek mahlûkatın dahi mânen hayattar bir vücud-u mânevîleri ve ruhlu birer sübut-u ilmîleri vardır ki, Levh-i Kazâ ve Kader vasıtasıyla o mânevî hayatın eseri, mukadderat namıyla görünür, tezahür eder." (bk. Lem'alar, Otuzuncu Lem'a)

Bununla beraber, bize düşen geçmişte nerede olduğumuzu değil, gelecekte nerede olacağımızı düşünüp ona göre tedbir almaktır.