Hadiste, kadının dövülebileceğine lakin yüzüne vurulmayacağına bir işaret mi var?

Soru Detayı

“Yediğinden yedirmesi, giydiğinden giydirmesi (kadının kocası üzerindeki hakkıdır). Sakın (eşinin) yüzüne vurmasın. Ona kötü muamelede bulunmasın. Evin dışında onu terk etmesin.” (İbn Mace, Nikah, 3, l/594)
- Bu hadiste, kadının dövülebileceğini lakin yüzüne vurulmayacağına bir işaret mi var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır. “Aslında dövme, öfkene kapılırsan da döversen hiç olmazsa yüzüne vurma manası vardır.”

Peygamberimiz (asm) ömrü boyunca kadına bir fiske bile vurmamış ve kadınlarını dövenleri kınamıştır.