Senaryo gereği heykele dua etmek dinden çıkarır mı?

Soru Detayı

- Oyun veya filimlerde senaryo gereği şirk koşmak mesela bir heykele dua etmek küfür müdür veya şirk midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunun bir oyun olduğu bilinir ve hemen arkasından heykele dua etmenin caiz olmadığı, yine senaryo içinde ve aynı oyuncu veya bir başkası tarafından açıklanırsa; oyuncunun dua etmesi bunun şirk ve büyük günah olduğunu canlı olarak anlatmak maksadı ile yapılıyorsa, bunun batıl ve şirk olduğuna inanan oyuncu için küfür ve şirk olmaz.