Oyunda edilen yemin bozulursa, kefaret gerekir mi?

Soru Detayı

- Ben bir oyun oynuyorum ve bu oyunda bir kralın emri altına girmek için o krala ihanet etmeyeceğinize dair yemin etmeniz gerekiyor (kral gerçek bir oyuncu değil bir oyun karakteri).
- Ben oyunda bu yemini ettim ve bozdum bunun için kefaret ödenmeli mi?
- Ve oyundaki karakterleri öldürmek günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Senaryo ve kurgu bakımından İslam inanç, ahlak ve ahkâmına aykırı hareket, görüntü ve ifadeleri içeren oyunları oynamaktan uzak durmak uygun olur.

Esasen film, dizi ve oyunlar için tasarlanan senaryo ve kurguların dinimiz, kültürümüz ve eğitim açısından sağlıklı ve faydalı olması arzu edilen bir durumdur.

Bununla birlikte kişi gerçek hayatta bu tür hareket ve sözlerin haram olduğunun bilinç ve şuurunda olarak şiddet içeren oyunları oynamakla, haram işlemiş olmaz; ancak hassas bir Müslümanın bu tür karakter, hareket ve sözlerin konu edildiği oyunlar yerine kendisine -dünya ve ahiret bakımından- faydalı olacak işlerle uğraşması daha uygun olur.

Malayani ve mahzurlu oyunlardan kaçınmak dinin, aklın ve malın selameti açısından şiarımız olmalıdır.

Oyunun bir parçası olarak yemin hususuna gelince; bu söz senaryo ve kurgu icabı verilen bir sözdür. Ayrıca bu söz, kişinin gerçek hayatta mümkün ve geleceğe ait bir şeyi yapmak veya yapmamak üzere söylediği ve Allah’ın ismini veya bir sıfatını zikrederek kuvvetlendirdiği bir söz değildir.

Dolayısıyla oyun içerisinde yapılan ve bozulan bir yeminden dolayı kefaret gerekmez.