Kararlılıkla verilen sözler kefaret gerektirir mi?

Soru Detayı

- Bir hoca söyle bir fetva vermişti:
"Yemin kefareti için sadece sözle yemin gerekmez, eğer bir şeye kararlılıkla karar verirseniz ve yerine getirmezseniz de kefaret gerektirir."
- Benim sorum şu, bu durumda hepimiz kararlılıkla Allah`a dua edip, söyle yapıcam ya da şundan vazgeçicem demişizdir, sonra da sözümüzü tutamadığımız anlar olmuştur, bunlar için kefaret mi ödememiz gerekiyor?
- Ben kendim bazen çok kesin kararlar veriyorum mesela Allah’ım bu sefer durmadan abur cubur yemicem sağlıklı beslenicem sadece şu günler yiyecem diyorum sonra dayanamayıp yine yemeye başlıyorum, bunlar kefaret mi gerektiriyor?
- Ayrıca tövbe ederken de bir daha yapmıcam diyoruz ama bazen hataya düşüp günahlarımızı tekrarlıyoruz, bunlar hep kefaret mi gerektirir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah'ın adları ve adını da ihtiva eden sıfatları üzerine yemin edilirse ve bu yemin bozulursa kefaret gerekir.

Tövbe edip yine günaha dönmek, bazı kararlar verip sonra vazgeçmek yemin değildir ve yemin kefareti gerektirmez.