Vallahi falan işi yaparsam kefaret param kabul olmasın diyen ne yapmalı?

Soru Detayı

- Yemin kefareti verecek biri "vallahi falan işi yaparsam kefaret param kabul olmasın." derse ve ikinciyi vermezse birinci için vereceği para kabul olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Vallahi falan işi yaparsam kefaret param kabul olmasın." diyen kişiye, bu sözünden dolayı yemin kefareti gerekmez; ancak kefaret gerektiren bir yemini varsa ve bunu bozarsa kefaretini öder. "Kabul olmasın" demek kefareti geçersiz kılmaz.