Vallahi dua edeceğim diyen kişi kefaret vermeli mi?

Soru Detayı

- Birine, vallahi sana dua edeceğim, diye söz verdim. Ancak ona dua etmedim. Bu durumda kefaret vermem gerekir mi?
- Ayrıca sözümde durmadığım için ne yapmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Birine, "Vallahi sana dua edeceğim..." diyerek yemin eden kişi yemin ettiği halde yeminini yerine getirmezse, yemin kefareti ödemesi gerekir.

Verdiği sözde durma konusuna gelince; mümin verdiği sözde durur. Sözünde durmamak mümine yakışmaz. Bir Müslümanın verdiği sözüne riayet etmesi esastır.

Sözünde durma, verdiği sözlere bağlı kalma, özü ve sözü doğru olma anlamına gelen ahde vefa, İslam ahlakının en önemli prensiplerinden biridir.

Kur'an’a göre ahde vefa, iman ederek Allah ile ahitleşmiş ve böylece hür iradesiyle kendisini sadakat yükümlülüğü altına sokmuş olan müminin ahlaki bir borcudur.

İster insanlara, ister Allah’a karşı verilmiş olsun her ahid ve söz, yükümlülük şartlarını taşıyan her insanı borçlu ve sorumlu kılar.

Allah’a söz veren bir kişi sözüne bağlı kalmalıdır. Verilen söze riayet etmemek ahde vefaya aykırı olacağı için kişiyi günahkâr yapar; bu konuda yemin yapılmadıysa kefareti yoktur. Ama yemin edilmemişse, kefaretin gerekmemesi günahın küçüklüğü anlamına da gelmez.

Unutmayalım ki insanoğlu sorumsuz bir varlık değildir. Yaptığımızdan veya konuştuğumuzdan dolayı Allah'a karşı sorumlu olduğumuz için bu konuda dikkatli olmaya gayret etmeliyiz. Aksi takdirde o kişi Yüce dinimiz İslam’a göre Allah'a karşı yalan söylemiş olur.

Yalan söylemek haram olup, bir Müslümanın yalan söylemesi caiz değildir.