Bir kişi Allah’a söz verip tutmazsa ne olur?

Soru Detayı

- Allah'a sürekli sözler verip bilerek veya bilmeyerek bozan kişi ne yapmalı? Sürekli Allah’a sözler veriyor; sonra onları bilerek veya bilmeyerek bozuyor.
- Allah'a verdiği bazı sözleri tutamayacağını fark eden ve çok pişman olan (insan) ne yapmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah’a söz verdiğinizde, sözünüzü tutmayacağınızı bildiğiniz halde bunu yapıyorsanız, bu vebali ve sorumluluğu olan kötü bir durumdur.

Fakat, söz gelişi, bir günahı, bir daha yapmayacağınızı söylediğiniz anda, gerçekten bunda samimi iseniz, bu bir tövbedir, bir pişmanlıktır ve sevabı vardır. Daha sonra tekrar aynı günaha bulaşmak elbette bir vebaldir, fakat daha önce yaptığı tövbeyi / Allah’a verdiği sözü itibariyle ayrı bir vebal getirmez.

- Bununla beraber, eğer verdiğimiz söz, haramdan kaçınmak, günahtan sakınmak gibi bir durumla ilgili ise, bunu samimi olarak yapmak bir görevdir. Bunu yapacağız ve tekrar ona bulaşmamak için Rabbimize yalvaracağız. Bunu devam ettirmek için, gerek mekân, gerekse arkadaşlar olsun, ilgili günahtan uzak bir çevreyi tercih etmemiz önemlidir.

Şayet verdiğimiz söz, haramla ilgili değil ise, bir fazileti, bir iyiliği yapmak veya mübah yahut da tenzihen mekruh bazı şeylerle ilgili ise, mümkün olduğunca bu konuda söz vermekten kaçınmak lazımdır.

Çünkü, uzak kalacağımıza dair söz verdiğimiz bir konuda şeytan ve nefis bütün güçleriyle duygularımızı, dürtülerimizi o konuya tahrik edecekler. “Yasakların çekici olması” bu gerçekten kaynaklanmaktadır.

Allah cümlemizi küçük büyük her türlü kötülükten muhafaza etsin, bizi himayesine alsın inşallah. Âmin.