Kocanın ila yapması, kadına zulüm olmaz mı?

Soru Detayı

- İ'la Meselesi:
1. Cinsellikte karı koca eşitse erkeğin en küçük sebepten dolayı ila yapması, kocasıyla beraber olmak isteyen kadına zulüm olmaz mı?
2. Erkeğin hanımının ihtiyacını karşılamak görevi ise, Peygamberimiz, hanımlarının daha kaliteli şeyler istemesi karşısında neden reddedip ila yoluna başvurmuştur?
3. Bir kadın kocasıyla nedensiz yere beraber olmak istemediği için melekler tarafından lanetlenir hadisi (Buharî, Nikâh 85; Müslim, Nikâh 120) erkek için de geçerli olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Koca da kadın da -meşru bile olsa- isteklerini, ihtiyaçlarını, beklentilerini cinsel ilişkiyi kullanarak gerçekleştirmekten uzak durmalıdırlar.

Taraflardan biri karşı tarafın cinsel arzusunu istismar ediyorsa, bunu önlemek için îlâ uygun olur; gerektiğinde cinsel arzusunu frenleyebileceğini göstermiş olur.

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin ifadesi, cinselliğini istismar edenlerle ilgilidir.

Bir mazereti yokken, karı veya kocanın cinsel temas arzusunu reddetmenin de birçok sakıncası vardır. Peygamberimizin (asm) muhtemelen konjonktür gereği kadından söz etmesi, kocanın bu konuda serbest olduğunu ifade etmez.