Sözünde durmamak, ahde vefa göstermemek hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Verilen sözde durmamak ve tutmadığımız bu söz yüzünden birilerini üzmüş isek, bu o kişiye yapılmış bir zulüm müdür ve bu sözü tutmamızı engel olarak kaderi göstermek ne kadar doğrudur?
- Hayırlısı böyleymiş deyip sorumluluktan kurtulmak isteyenler var.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, kişinin çevresine karşı duyarlı davranmasını ve kendinden önce başkalarını düşünmesini sağlayacak, İslâmî sorumluluk bilinci, diğerkamlık, ihsan, ihlas, sadâkat, ahde vefa, iffet ve haya gibi pek çok ilke ortaya koymuştur. Buna karşılık, kişinin çevresine duyarsız kalmasına yol açacak ve hatta çevresine zarar vermesine sebep olacak bencillik, cimrilik, haksızlıklar karşısında sessiz kalma ve duyarsızlık gibi nitelikleri de yasaklamıştır.

Kişinin imkânı olduğu hâlde sözünde durmaması, ahde vefa göstermemesi ve bunu kadere yüklemesi günah olduğu gibi, karşı tarafa zarar verdiği zaman kul hakkını çiğneme de vardır. Bunun için hem tövbe edilmeli hem de karşı tarafla helalleşmelidir.