Pirinç ve kabağın Peygamber Efendimizin terinden olduğu doğru mu?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimizin terinden oluşan pirinç ve kabak olduğu hadisi var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı yerlerde şu anlamda bir bilgi hadis olarak nakledilmektedir:

“Ben latif bir cevher idim. Arşın etrafını dolaşıyordum. Allah Teala bana nazar eyledi. Sıkıldım ve terledim. Benden yedi damla ter düştü; Allah Teala birinci damladan Ebu Bekir’i, ikinci damladan Ömer’i, üçüncü damladan Osman’ı, dördüncü damladan Ali’yi yarattı. beşinci damladan gül, altıncı damladan pirinç, yedinci damladan kabağı yarattı.”

Ancak, hadis kaynaklarında bu anlamda bir rivayet bulamadık.

Sufizade’nin "Mecmeu’l-adab" adlı ahlak ve adab kitabında, “Kişi, içerisinde pirinç bulunan bir yemek yediğinde, salavat getirmelidir. Çünkü pirinç Resulullah’ın nurundan yaratılmıştır.” anlamında bir bilgi varsa da bunu da hadis kaynaklarında bulamadık.

Ayrıca, pirinçle ilgili şu rivayetlerin de uydurma olduğu bildirilmiştir:

“Şayet pirinç, canlı olsaydı, insan olurdu, insan olsaydı adam olurdu, adam olsaydı, salih olurdu, salih olsaydı peygamber olurdu. Peygamber olsaydı, gönderilirdi. Gönderilseydi o ben olurdum.”

“Pirinç, nefsimin geri kalanından yaratılmıştır.”

“Pirinç bendendir, ben de pirinçtenim.” (bk. Sağani, Mevzuat, s. 17, no: 111, 112, 114)