Şu işi yaparsam vallahi çocuğum ölsün diyenin çocuğu ölür mü?

Soru Detayı

- "Şu işi yaparsam vallahi çocuğum ölsün." diyen kişi o işi yaparsa çocuğu onun yüzünden ölebilir mi?
- Bir kişi başka bir kişinin hayatının süresini etkileyebilir mi?
- Bundan dolayı yemin kefareti gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, kimin ne zaman öleceğini sadece Allah bilir, Allah bildirmedikçe hiç kimse bilemez. Bu nedenle “Şu işi yaparsam vallahi çocuğum ölsün.” diyen kişinin bu işi yapınca çocuğunun öleceğini veya ölmeyeceğini söyleyemeyiz; ölebilir de ölmeyebilir de.

Ancak bu şekilde yemin etmek caiz değildir, böyle yemin eden kişi günahkâr olur, tövbe istiğfarda bulunması ve eğer o işi yaparsa yemin kefareti vermesi gerekir.

Kasem suretiyle yapılan yemin Allah’ın isim veya sıfatlarından birine ant içmekle yapılır. “Vallahi, tallahi, billâhi, Allah şahit, rahim olan Allah hakkı için andolsun, Allah adına yemin ederim” gibi ifadeler böyledir.

Aynı şekilde Allah’ın isim ve sıfatlarıyla bağlantı kurularak söylenen “yemin ederim, üzerine andolsun, şu yemeği yemek bana haram olsun” gibi ifadeler birer yemin sayılır.

Buna göre, "şu işi yaparsam vallahi çocuğum ölsün", diyen kişi hem yemin etmiş hem de günah işlemiş olur. Şu halde hem tövbe etmesi hem de o işi yaparsa yemin kefareti vermesi gerekir.