Kumar ve şans oyunları olmadığı hâlde, çocukların kin ve nefret duygularını harekete geçiren bilgisayar oyunları yapmak ve bunları satmak caiz midir? Savaş stratejileri ve sanal da olsa silahlı mücadele olmaktadır. Bu yönüyle de bir sakınca oluşturur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocukların kin ve nefret duygularını harekete geçiren bilgisayar oyunları yapmak ve bunları satmak caiz değildir.

Ayrıca, İslam inancına ve İslam ahlakına aykırı unsurlar içeren oyunlar da dini açıdan sakıncalıdır.

Diğer taraftan, şiddet telkin edenler, şiddeti tabiileştiren oyunlar da yapılmamalı, satılmamalı ve alınmamalıdır.