Halı sahadan kazandığımız para helal mi, haram mı?

Soru Detayı

- Halı saha: biz halı saha işletiyoruz, sahayı alırken biraz birikimle ve bir miktarda kredi çekerek aldık ve krediyi hala ödüyoruz faize de bulaştık yani.
- Biz bu sahayı işletirken bazen insanlar kumara döküyorlar kaybeden tüm hesabi öder gibisinden ve çoğu zamanda avret yerlerine dikkat etmeden avret yerlerinin bir kısmı açık oynuyorlar biz bunlara bir şey demiyoruz ve bazen de saha boş kalmasın diye para kazanalım diye maç ayarlıyoruz yani insanları bazen kumara ve diğer kötü işe veya islere sokuyoruz...
- Tüm bunlardan dolayı sahadan kazandığımız para helal midir haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkek oyuncuların avret yerleri konusunda ittifak yoktur. Dizkapakların yukarısı da avret değildir, diyen müçtehitler vardır.

Oyunu kumara alet edenleri oynatmazsınız.

“Kaybeden tüm hesabı öder.” olunca, yenen, yenilenden, kendine düşen masrafı almış olur; yani masraf yüz lira olsa, bunu ellişer lira ödemeleri gerekirken yenilen yüz lirayı öderse, yenenlere elli lira vermiş (bunu keselerinde bırakmış) olur ki, bu, baştan şart koşulursa caiz değildir, kumardır.