Maçları izlemek için üyelik alabilir miyiz?

Soru Detayı

- Tuttuğumuz takımın maçlarını izlemek için para ile üyelik alabilir miyiz?
- Takımların formalarında iddia şirketlerinin ismi yazıyor veya farklı dindeki oyuncular Müslüman oyuncular ile kavga edip alay edebiliyor, para ile aylık veya yıllık üyelik alıp izlemek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Harama alet edilmemek kaydıyla, futbol oynamak ve izlemek dinimizde yasak değildir. İslam, haram içermeyen oyun ve eğlence çeşitlerini helal kılmıştır.

Bu itibarla kumara vesile yapılmaması, ibadetlere engel olacak derecede zaman israfına yol açmaması ve diğer İslami hüküm ve ahlak kurallarına aykırı davranışlar sergilememek kaydıyla, futbol oynanmasında veya izlenmesinde sakınca yoktur.

Öte taraftan bir Müslümanın İslam’ın öngördüğü temel inanç ve ahlak esaslarına aykırı söz ve davranışların sergilendiği, başka dinlere ait dini sembol ve işaretlerin veya kumar gibi haram kazanç yollarının reklamının yapılıp teşvik edildiği platformlara abone olup desteklemesi caiz değildir.

Spor kanalına abonelik konusunun yukarıda zikredilen ilkeler çerçevesinde değerlendirilip buna göre hareket edilmesi gerekir.