İddialaşma hangi durumlarda kumara girer? Maçta iddiaya girmek caiz midir?

Soru Detayı
"'Eğer benim dediğim çıkarsa sen bana şu kadar para vereceksin, şayet senin dediğin çıkarsa anlaştığımız miktarı ben sana vereceğim." türünden iddiaya girmek caiz mi? Yoksa iddialaştığımız kişiden kazandığımız para haram mı? İddia şayet dinimizce yasaklanmışsa bunun caiz olan tarafı var mı? İnsanlar halı saha maçlarında baklavasına futbol maçı oynuyorlar, kazanan tarafın baklavayı yemesi ve kaybeden tarafın baklavayı alması cazi midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Karşılıklı bahis ve iddialaşmak gibi tertip ve oyunlar kumar sayılmaktadır. Mesela, iki kişi yarışa çıkmadan önce birisi, “Eğer beni geçersen sana şu kadar vereceğim, şayet ben seni geçersem sen bana şu kadar vereceksin.” derlerse, böyle bir bahis kumara girer.

Ancak tek taraflı olursa caiz olur. Yani taraflardan birisi,”Beni geçersen sana şu kadar vereceğim, fakat ben seni geçersem sen bana bir şey verme.” der ve anlaşırlarsa, böyle bir iddia meşrudur. Bu parayı alan kimsenin onu kullanması caizdir.

Bir şart koyarak oyun / maç tertiplemek ve sonucundaki ödülü almak caiz değildir. Böyle bir uygulama kumara girer.