Şafiilerde cuma namazının hükmü ve Bediüzzaman'ın bir Şafii olarak, cuma namazına gitme meselesi hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Şafiilere cuma namazı farz mı vacip mi? Cuma namazı öğle namazı yerine geçer mi? Üstad Bediüzzaman neden cuma namazlarını (bazen) terkederdi? (O da Şafiiydi)
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebine cuma namazı farzdır. Ama bu namazın sahih olması için Hanefi mezhebinden farklı şartları vardır.

Şafii mezhebinde Cuma Namazının Sahih Olmasının Şartları

1. Cuma namazı kılınan yerin şehir veya köy olması.

2. Cuma namazı farz olan kırk Müslüman tarafından kılınması.

3. Cuma namazı öğlen vaktinde cemaat ile eda edilecek kadar vakit ol­ması. Eğer vakti çıkarsa veya bu şartlardan biri oluşmazsa öğlen namazı kı­lınır.

Bediüzzamanın cuma namazına gitmeyişi daimi değildir ve özel sebeplere dayanır. Kendisi bunu şöyle açıklar:

"… Bana itiraz edenler, gizli ayıplarımı bilmiyorlar. Yalnız zahirî bazı hatalarımı bahane edip ve yanlış olarak Risale-i Nur'u benim malım zannedip Risale-i Nur'un nurlarına perde çekmek, intişarına rekabet etmek için derler: 'Said cuma cemaatine gelmiyor, sakal bırakmıyor.' gibi tenkitleri var."

"Elcevap: Ben, çok kusurları kabul ile beraber derim: Bu iki meselede büyük mâzeretlerim var."

"Evvelâ: Ben Şâfiîyim. Şâfiî Mezhebinde cumanın bir şartı, kırk adam imam arkasında Fatiha okumaktır. Daha başka şartlar da var. Onun için burada bana cuma farz değil. Ben, mezheb-i Âzamîyi takliden, bazan sünnet olarak kılıyordum."

"Saniyen: Yirmi senedir haksız olarak beni insanlarla görüştürmekten men ettikleri için -hem bu âhirde, resmen dört ay evvel perde altında insanlarla temas ettirmemek için tenbihat olmuş- hem yirmi beş senedir ben münzevî yaşadığım için, kalabalık yerlerde huzur bulamıyorum ve herkesin arkasında mezhebimce iktida edip namaz kılamıyorum ve okumakta yetişemiyorum ve daha Fatiha'nın yarısını okumadan, imam rükûa gidiyor. Bizde Fatiha okumak farzdır..."(Emirdağ Lahikası-I, 24. Mektup)